Norman Mailer: Works and Days/Index of Names/B: Difference between revisions
Appearance
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
| Line 110: | Line 110: | ||
|- | |- | ||
| Benson, Heidi || [[03.13]] || | | Benson, Heidi || [[03.13]] || | ||
|- | |||
| Bercovitch, Reuben || [[79.4a]] || | |||
|- | |- | ||
| Berg, Scott || [[89.6]] || | | Berg, Scott || [[89.6]] || | ||
Revision as of 17:15, 31 May 2020
| Index | A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | Y | Z |
| Name | Entries | Notes |
|---|---|---|
| Bach, Peggy | 74.15 | |
| Badalementi, Angelo | 87.2 | |
| Badillo, Herman | 69.35 • 69.68 • 69.72 • 69.77 | |
| Bahrampour, Tara | 02.1 | |
| Bailey, John | 87.24 | |
| Baises, William | 73.43 | |
| Baker, Ed | 95.4 | |
| Baker, Josh | 14.4 | |
| Baker, Max | 83.27a | |
| Baker, Russell | 04.13 | |
| Baker, Susan | 03.24 | |
| Baker, Tom | 67.13 | |
| Balbert, Peter | 90.2 | |
| Baldwin, James | 57.1 • 59.10 • 61.9 • 63.8 • 82.23 • 83.46 • 09.1 | |
| Banks, Harold | 78.4 • 79.2 • 79.3 • 80.7 | |
| Banning, Jack | 69.60 | |
| Bannon, Barbara A. | 71.3 | |
| Barber, Bonnie | 86.39a • 86.40a • 87.9 | |
| Barber, Lynn | 98.14b | |
| Barcott, Bruce | 95.41 | |
| Barker, Janet | 98.1 | |
| Barkham, John | 68.8b • 83.36 | |
| Barnum-Reece, Richard | 79.20a | |
| Baron, James | 94.1 | |
| Baron, Richard | 65.5 • 65.7 | |
| Barron, John | 95.52 • 97.10 | |
| Barry, Ann Morse | 63.38 • 65.7 | |
| Barta, Carolyn | 67.8 | |
| Barth, John | 80.17a | |
| Bartos, Adam | 87.26 | |
| Barzun, Jacques | 48.13 | |
| Basbanes, Nicholas A. | 83.2 • 95.24 • 97.15 | |
| Bass, Rick | 98.18 • 99.2 | |
| Baudelaire, Charles | 64.23 | |
| Bauer, Jerry | 84.22 | |
| Bean, Orson | 63.33 | |
| Bean, Judge Roy | 74.2 | |
| Beatty, Warren | 87.27 • 91.45 • 98.9 | |
| Beauman, Sally | 68.17 • 71.28 | |
| Beaverbrook, Lord | 62.9 | |
| Beckett, Bill | 72.8 | |
| Beckett, Samuel | 56.17 • 56.26 • 60.10a • 62.25 • 65.11a | |
| Beckmann, Max | 79.14 | |
| Beeson, Jack | 98.4 | |
| Begiebing, Robert | 83.10 | |
| Begley, Adam | 99.7 | |
| Behar, Henri | 87.2a | |
| Belfrage, Cedric | 49.2b | |
| Bell, Bill | 91.36 | |
| Bell, Charles W. | 97.5 | |
| Bellos, Alex | 97.23a | |
| Bellow, Saul | 59.10 • 63.8 • 65.3 • 65.4 • 65.6 • 65.10 • 67.11a • 76.18 • 81.3 • 81.16 • 83.46 • 85.1 • 86.30 • 86.34 • 01.1 | |
| Benson, Heidi | 03.13 | |
| Bercovitch, Reuben | 79.4a | |
| Berg, Scott | 89.6 | |
| Berger, Joseph | 11.1 | |
| Bernard, André | 95.10 | |
| Bernhard, Gabrielle | 65.1 | |
| Bernstein, Mashey | 91.29 | |
| Berrigan, Ted | 86.41 | |
| Bertolucci, Bernardo | 73.12 | |
| Beyette, Beverly | 80.18 | |
| Bezner, Kevin | 80.1 | |
| Bigsby, Christopher | 02.3 | |
| Billy the Kid | 67.23 | |
| bin Laden, Osama | 03.11 | |
| Binelli, Mark | 07.28 | |
| Bingham, Howard | 16.1 | |
| Blades, John | 84.6 • 85.4a • 86.1a | |
| Blackington, Barbette | 72.3b | |
| Blinkhorn, Lois | 97.20 | |
| Bloom, Harold | 71.27 | |
| Blount Jr., Roy | 93.7 | |
| Blue, Adrianne | 79.34 • 83.43 | |
| Blume, Harvey | 95.32 | |
| Bly, Robert | 91.21 | |
| Blythe, Will | 98.18 | |
| Bockris, Victor | 86.41 • 96.7 | |
| Bode, Winston | 61.22 | |
| Bogan, Louise | 52.1 | |
| Boland, Maura | 83.16 | |
| Bollen, Christopher | 03.1 | |
| Bonetti, Eddie | 71.8 • 94.4 • 01.2 • 07.8 | |
| Bonn, Thomas L. | 55.4 | |
| Boorstin, Daniel | 97.26 | |
| Booth, Dwayne | 07.22 | |
| Borders, William | 80.20 • 80.21 | |
| Borges, Jorge Luis | 74.18 • 81.16 • 89.5a • 07.44 | |
| Bosworth, Patricia | 73.8 | |
| Boudart, Mimi | 72.5 | |
| Bourjaily, Tina | 82.23 | |
| Bourjaily, Vance | 52.2 • 52.3 • 59.10 • 63.7 • 63.8 • 63.40 • 82.23 • 96.6 • 99.1 • 09.3 | |
| Bova, Ben | 72.24 | |
| Bowden, Mark | 84.30 | |
| Bowers, John | 71.33 | |
| Bowles, Paul | 59.10 | |
| Boyd, Malcolm | 05.14 | |
| Boyer, Charles | 93.1 | |
| Boyle, T. Coraghessan | 97.4 | |
| Bradford, Larned G. “Ned” | 74.10 • 79.5 • 83.18 • 83.24 | |
| Bradley, Van Allen | 59.16 | |
| Brady, James | 79.1 • 83.37 | |
| Brady, Thomas J. | 98.2 | |
| Bragg, Melvyn | 73.46 • 79.26 • 83.42 • 97.2a | |
| Brando, Marlon | 84.12 | |
| Bras, Juan Mari | 67.24 | |
| Braudy, Leo | 64.1 | |
| Braziller, George | 48.4 | |
| Brecht, Bertold | 55.2 | |
| Breit, Harvey | 51.2 • 67.7 • 89.13 | |
| Breit, Luke | 84.2 • 89.13 | |
| Brelis, Dean | 86.14 | |
| Brenna, Duff | 11.3 | |
| Brenner, Marie | 83.13 | |
| Breslin, Jimmy | 69.7 • 69.10 • 69.12 • 69.14 • 69.17 • 69.18 • 69.21 • 69.23 • 69.24 • 69.27 • 69.28 • 69.33 • 69.37 • 69.38 • 69.44 • 69.45 • 69.52 • 69.56 • 69.65 • 69.70 • 69.73 • 69.76 • 69.80 • 71.24 • 82.23 | |
| Bright, Barbara | 87.25 | |
| Brill, Joseph | 61.5a | |
| Brinkley, Douglas | 05.3 • 05.9 | |
| Broadway, Bill | 97.15a • 98.1a | |
| Brodin, Pierre | 64.23 | |
| Brook, Peter | 91.48 | |
| Brophy, Brigid | 71.22 | |
| Brossard, Chandler | 59.10 • 63.40 | |
| Brower, Brock | 65.20 • 79.9 | |
| Brower, Millicent | 59.5 • 63.29 | |
| Brown, Claude | 65.3 | |
| Browne, Nick | 69.13 • 69.46 | |
| Brownmiller, Susan | 78.6 | |
| Broyard, Anatole | 59.10 | |
| Bruccoli, Matthew | 96.6 | |
| Bruce, Samuel W. | 96.9 | |
| Bryan, Bill | 75.7 | |
| Buak, Charlotte | 86.31 | |
| Buber, Martin | 62.22 • 63.16 • 63.17 • 63.18 • 63.19 • 63.20 | |
| Buchanan, Patrick J. | 96.5 • 04.8 | |
| Buck, Joan Juliet | 81.18 | |
| Buckley, Christopher | 07.28a | |
| Buckley, Tim | 72.24 | |
| Buckley, William F., Jr. | 62.13a • 62.13b • 63.3 • 63.15 • 63.22 • 63.27 • 64.10a • 65.14 • 65.23 • 65.24 • 68.7a • 79.32 • 85.1 | |
| Burk-Block, Candice | 87.25 | |
| Burke, Philip | 91.4 • 92.8 | |
| Burkeman, Oliver | 02.2 | |
| Burks, Edward C. | 69.42 | |
| Burnett, Hallie | 41.1 • 75.14 | |
| Burnett, Whit | 41.1 • 70.14 • 75.14 | |
| Burroughs, Edgar Rice | 71.24 | |
| Burroughs, William | 61.3 • 62.24 • 62.25 • 63.8 • 64.18 • 65.1 • 65.10 • 65.13 • 68.18 • 74.3 • 81.21 • 85.15 • 86.41 • 87.29 • 92.12 • 96.7 • 97.19a • 98.14a | |
| Busa, Christopher | 99.5 | |
| Bush, Barbara | 81.17 | |
| Bush, George H. | 89.9 • 90.1 • 91.3 • 91.21 | |
| Bush, George W. | 91.47a • 00.10 • 02.3 • 02.5 • 02.6 • 03.13 • 03.21 • 03.22 • 03.27 • 04.8 • 04.9 • 04.9a • 04.13 • 05.8 • 05.13 • 06.4 • 07.9 | |
| Butler, Dix | 91.4 • 91.6 | |
| Byrd, Robert | 00.2 | |
| Byrne, Evelyn B. | 71.32 | |
| Byrnes, Sean | 77.12 | |
| Byron, Stuart | 68.23a |